monero چیست؟

 


مونرو چیست؟
این ارز رمزپایه برخلاف بسیاری از ارزهای رمزپایه دیگر، که از مشتقات بیت کوین هستند، مبتنی بر پروتکل CryptoNight است و تفاوت‌های الگوریتمی‌ قابل توجهی در ارتباط با مسدود کردن بلاک چین دارد. از جمله تفاوت‌های Monero و بیت کوین را می‌توان به مبهم بودن هویت ارسال کننده و دریافت کننده توسط Monero و عدم امکان مشاهده موجودی افراد در بلاک چین مونرو اشاره کرد.در سال ۲۰۱۶، Monero رشد سریعی را در بازار سرمایه (از ۵ میلیون دلار به ۱۸۵ میلیون دلارآمریکا) و حجم معاملات تجربه کرده است.Monero یک پول امن، خصوصی و غیرقابل ردیابی است و به صورت آزاد در دسترس همه قرار دارد. این ارز دیجیتال مبتنی بر گواه اثبات کار (proof-of-work) است و در خرید و فروش‌ها از نام کوتاه XMR برای آن استفاده می‌شود.برای پاسخ به سوال مونرو چیست باید گفت با مونرو، شما بانک خود هستید و کنترل آن فقط با خود شما است. شما مسئول منابع مالی خود هستید و حساب‌ها و معاملاتتان از چشم دیگران پنهان می‌ماند.

Monero برای مبهم کردن هویت فرستدگان و گیرندگان از یک فناوری خاص به نام «امضاهای حلقه‌ای» استفاده می‌کند که این فناوری از ویژگی‌های اصلی پروتکل CryptoNote است. امضاهای حلقه‌ای هویت فرستنده را از طریق مخلوط کردن، پنهان می‌کند. Monero کلیدهای حساب کاربری یک کاربر را با کلیدهای عمومی‌ به‌دست آمده از بلاک چین ترکیب و یک حلقه با امضاهای ممکن ایجاد می‌کند. لذا ناظران خارجی نمی‌توانند یک امضا را به یک کاربر خاص پیوند دهند.

مفهوم امضای حلقه ای ابتدا توسط دانشگاه MIT و موسسه Weizmann در مقاله‌ای در سال ۲۰۰۱ شرح داده شد و استفاده از این تکنولوژی در آن زمان که بیشتر ارزهای رمزپایه مورد استفاده در بلاک چین جدید بودند و زمانی برای سنجیدن آن‌ها سپری نشده بود، باعث اثبات مشروعیت Monero گردید. 

شایان ذکر است که در حالی که سرویس‌های مخلوط کردن برای بسیاری از ارزهای رمزپایه در دسترس هستند، کاربران عموما تنها زمانی سکه‌ها را مخلوط می‌کنند که بخواهند چیزی را پنهان کنند. با این وجود Monero همه سکه‌های استفاده شده در معاملات را مخلوط می‌کند که به رفع این سوظن‌ها کمک می‌کند که سکه‌ها برای پنهان کردن اطلاعاتی که فرستندگان و گیرندگان نمی‌خواهند دیگران بدانند، مخلوط شده‌اند.

کاربران Monero در ضمن اینکه قادر به حفظ خصوصی تاریخ معامله خود هستند، می‌توانند این اطلاعات را به‌طور انتخابی برای افرادی که می‌خواهند، به اشتراک بگذارند. هر حساب Monero دارای یک کلید مشاهده است که به هرکسی اجازه می‌دهد که با نگه داشتن آن، معاملات آن حساب را مشاهده کند.

در ابتدای کار، امضاهای حلقه‌ای اطلاعات فرستندگان و گیرندگان درگیر معامله را بدون مخفی کردن مبلغ انتقال، مبهم می‌کرد؛ اما آپدیتی به نام RingCT یک امضای حلقه‌ای جدید را به کار گرفت که هم ارزش معاملات و هم اطلاعات گیرنده و فرستنده را پنهان می‌‌کند.

یروتوکل CryptoNote که مونرو بر اساس آن کار می‌کند، به جز ویژگی استفاده از امضاهای حلقه‌ای، ویژگی دیگری دارد که استفاده از کلیدهای تبادل یک بار مصرف است و به واسطه آن‌ها تراکنش‌ها غیر قابل ردیابی می‌شوند.

 علاوه بر استفاده از امضاهای حلقه‌ای، Monero حفظ حریم خصوصی را به واسطه آدرس‌های خالی که به طور تصادفی تولید می‌شوند، بالا می‌برد. با این ویژگی، گیرندگان یک آدرس واحد را منتشر می‌کنند و معاملاتشان به آدرس‌های جداگانه منحصر به‌فردی ارسال می‌شود. در نتیجه معاملات Monero را نمی‌توان به آدرس منتشر شده از گیرنده یا فرستنده پیوند داد.

لذا می‌توان گفت Monero با کمک این دو ویژگی درجه بالایی از ناشناس بودن را برای کاربران خود فراهم می‌کنند؛ نکته جالب اینجا است که در پروتکل CryptoNote، میزان ناشناس بودن را خود کاربران انتخاب می‌کنند که می‌خواهند بین ۵ نفر یا بین ۵۰ نفر پنهان شوند؛ هرچه میزان ناشناس بودن بیشتر باشد، کاربر باید کارمزد بیشتری بپردازد.

 برای پاسخ به سوال مونرو چیست باید اضافه کرد، Monero از ویژگی تعویض‌پذیری (قابلیت استفاده از یک پول به جای پول دیگر)، که یک ویژگی ضروری پول و هر ارزی به شمار می‌آید، برخوردار است. بدون تعویض‌پذیری، می‌توان مسیر پول را ردیابی و باطل کرد و این ویژگی، استفاده از پول‌های دیجیتال به عنوان پول را دشوار می‌سازد. به دلیل ماهیت ترکیبی Monero، که همه خروجی‌های نقل و انتقالات به صورت پیش فرض با هم ترکیب می‌شوند، در یک 

معامله نمی‌توان نتیجه گرفت که آیا خروجی‌های معامله، در یک معامله مشخص خرج شده‌اند یا خیر. لذا با یک بلاک چین مبهم و غیر شفاف روبه‌رو هستیم که همه پول‌ها را برابر می‌سازد. تعویض‌پذیری در پروتکل Monero، آن را به یک پول واقعی دیجیتالی تبدیل کرده است. مونرو (Monero) یک نوع ارز رمزپایه با ویژگی‌های امنیت بیشتر، غیر قابل ردیابی بودن و حفظ حریم خصوصی بهتر است. مونرو مثل دیگر ارزهای مجازی متن باز (open source) است و

برای همه قابل دسترس است. انتقال پول بدون نیاز به واسطه‌ای مثل بانک کاربرد اصلی مونرو است. مشابه همه ارزهای رمزپایه کنترل پول و سرمایه در دست صاحب آن است و هیچ کس نمی‌تواند آن را کنترل کند یا جلوی انتقال آن را بگیرد. در این دو مقاله مروری کلی بر ویژگی‌های متمایز مونرو و نحوه خرید و استخراج آن خواهیم داشت.

تاریخچه مونرو
مونرو در سال 2013 پروتکل خود را به صورت رسمی ارائه داد. در سال 2014 به طور رسمی شروع به فعالیت کرد. در ابتدا اسم این ارز بیت-مونرو بود که برگرفته از اسم بیت کوین و مونرو بود ولی 5 روز بعد از عرضه آن اسم این ارز به طور رسمی به مونرو تغییر پیدا کرد. در سال 2016 این ازر به واسطه امنیت بالایی که به کاربران خود ارائه می دهد مورد استقبال اکثر تاجران قرار گرفت.

هدف ایجاد (Monero) مونرو چیست ؟بعد از بیت کوین صدها نوع ارز رمزپایه ایجاد و توسعه داده شد، همه آن‌ها مدعی حفظ حریم خصوصی هستند. منظور از حفظ حریم خصوصی یعنی شخصی یا نهادی نتواند تراکنش‌های مالی یا میزان دارایی شما را کنترل کند. از میان همه انواع ارز رمزپایه ساخته شده فقط تعداد محدودی توانستند به معنای واقعی حافظ حریم خصوصی کاربران باشند. بیت کوین با ویژگی ناشناس بودن کاربران معرفی شد اما آنچنان هم ناشناس عمل نمی‌کند. کاربرانی که از بیت کوین استفاده می‌کنند، هویتشان در پشت پرده آدرس‌ها و نام‌های مستعار مخفی است، حال آن که با گذشت زمان ثابت شد این روش کارا نیست و نمی‌تواند هویت افراد را مخفی نگه دارد.

آدرس و تراکنش‌های مربوط به آن، هردو در بلاک چین ذخیره می‌شوند و برای عموم مقابل مشاهده هستند. با این که هر آدرس مشخص نیست متعلق به چه کسی است اما با دنبال کردن تراکنش‌هایی مثل خرید از فروشگاه اینترنتی، تبدیل آن به پول رایج محلی و واریز به حساب بانکی یا انتقال آن به آدرس‌های مشخص دیگر در طول زمان، می‌توان هویت فرد صاحب آن را رد گیری و پیدا کرد. این کار شاید کمی سخت باشد اما امکان پذیر است و چندین بار هم نهادهای امنیتی از این طریق افراد خلاف کار را دستگیر کرده‌اند.

با پدیدار شدن این ضعف در بیت کوین، ارزهای رمزپایه دیگری با هدف رفع آن ایجاد شدند. برای مثال ارز رمزپایه دش (Dash) با روش درهم آمیختن دارایی چند کاربر سعی می‌کند از شناسایی شدن هویت کاربران جلوگیری کند. زد کش (Zcash) با تغییر ساختاری که به عنوان zk-SNARKs از آن نام برده می‌شود به کاربران اجازه می‌دهد هویتشان را مخفی نگه دارند به علاوه در بلاک چین آن، مقدار تراکنش‌ها افشا نمی‌شود.

اما هنوز یک مشکل وجود دارد، این ارزهای رمزپایه ویژگی حفظ حریم خصوصیشان اختیاری است نه پیش فرض، یعنی کاربر در صورت درخواست از این خدمت استفاده می‌کند و کارمزد بیشتری باید بپردازد. آن طور که آمارها نشان می‌دهد کمتر از ۳۰ درصد تراکنش‌های ارزهای رمزپایه حامی حریم خصوصی، به صورت اختیاری محافظت شده هستند. اما مونرو به صورت پیش فرض محافظ حریم خصوصی کاربرانش به صورت کامل است و با این ویژگی توانسته است محبوبیت خوبی به دست آورد

مونرو چیست و کارکرد آن چگونه است؟
مونرو سال ۲۰۱۴ عرضه شد. تیم توسعه دهنده آن هیچ مقداری از مونرو را برای خود کنار نگذاشتند و توسعه آن وابسته به کمک‌های مالی است. ویژگی اصلی و متمایز مونرو امضای حلقه‌ای (Ring signatures) آن است. این ارز رمزپایه برای مخفی کردن هویت فرستدگان و گیرندگان از دید ناظر بیرونی از امضاهای حلقه‌ای استفاده می‌کند. به زبان ساده امضای حلقه‌ای کلید‌های حساب کاربری را با کلید‌های عمومی که در بلاک چین مونرو ایجاد می‌شود مخلوط می‌کند تا حلقه‌ای از امضا کنندگان احتمالی بسازد. با این کار ناظر بیرونی نمی‌تواند یک کاربر را به یک امضا کننده ارتباط دهد.

ویژگی مخلوط کردن (mix) در برخی ارزهای رمزپایه دیگر هم وجود دارد و کاربران به طور کلی از این ویژگی هر وقت نیاز به مخفی کاری داشته باشند استفاده می‌کنند نه در حالت معمول. اما مونرو همیشه و برای همه تراکنش‌ها از این ویژگی استفاده می‌کند. در این ارز مجازی به صورت بالعکس اگر کاربری بخواهد می‌تواند به طور انتخابی به شخصی اجازه دهد تا تراکنش‌های وی را مشاهده کنند.

مونرو به طور خلاصه هویت کاربران، مقدار هر تراکنش و آدرس ‌ها را مخفی نگه می‌دارد. شاید بپرسید آدرس که برای انتقال مورد نیاز است چگونه مخفی نگه داشته می‌شود؟ مونرو برای هر تراکنش یک آدرس یک بار مصرف ایجاد می‌کند، با این کار هیچ کس نمی‌تواند هویت ارسال کننده یا گیرنده را شناسایی کند

حریم خصوصی:
همانطور که در ابتدا گفته شد مزیت اصلی مونرو نسبت به بیت کوین و دیگر ارزهای رمزپایه اهمیت ویژه تیم توسعه آن به حفظ حریم خصوصی و ناشناس ماندن کاربران است. مونرو در حال توسعه پروژه اینترنت مخفی I2P است که با اجرای کامل آن نه تنها کسی نمی‌تواند هویت شما و تراکنش‌های شما را رد گیری کند حتی اگر اینترنت شما کنترل شود استفاده از مونرو قابل تشخیص نخواهد بود.

روش تهیه مونرو:
مونرو توسط کارت های گرافیکی (GPU) قابل استخراج است .شما می توانید با در اختیار قراردادن  کامپیوتر قدرتمند خود برای شبکه، ارز مونرو با نام XMR استخراج کنید و از آن استفاده کنید. همچنین مونرو را می توانید از صرافی های معتبر خریداری کنید. کیف پول های زیادی برای ذخیره مونرو وجود دارد.

 


آیا این پاسخ به شما کمک کرد؟

 پرینت این مقاله